Ogłoszono wyniki Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017

29 maja 2017 21:19. Laureaci, autorzy najlepszych projektów Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017. Wałbrzych, 29.05.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Laureaci, autorzy najlepszych projektów Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017. Wałbrzych, 29.05.2017 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ogłoszono wyniki Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017. Zwycięzcą roku i beneficjentem największego grantu został projekt Postawienie ogrzewanego pawilonu z możliwością przenoszenia i zakup samochodu przystosowanego do przewozu zwierząt na rzecz wałbrzyskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, który otrzyma wsparcie gminy Wałbrzych w wysokości pół miliona złotych.

W poszczególnych dzielnicach nie było niespodzianek. Wygrywały projekty zaspakajające lokalne potrzeby, a te, na mapie miasta,  przedstawiają się biegunowo różnie. Podzamcze, Piaskowa Góra, Nowe Miasto, Rusinowa-Kozice oraz Lubiechów postawiły głównie na rekreację oraz miejsca parkingowe. Podgórze i Stary Glinik zainwestują w sport i boiska do piłki nożnej. W Starym Zdroju, Białym Kamieniu i Szczawienku-Książu zwyciężyły projekty związane z infrastrukturą drogową i bezpieczeństwem na drodze. W Śródmieściu postawiono na poprawę estetyki terenu.

W Wałbrzyskim Budżecie Partycypacyjnym swoją szansę dostrzegły także parafie rzymskokatolickie. Duże zainteresowanie mieszkańców wzbudziło w tym roku bezpieczeństwo przy miejskich nekropoliach. Czterem z nich (2 na Białym Kamieniu, 1 na Szczawienku i 1 na Poniatowie) przyznano pieniądze na realizację prac porządkowych na łączną sumę 350 tysięcy złotych, czyli prawie równą projektowi ogólnomiejskiemu. Gwoli ciekawości można dodać, że już poza WBP na renowację zabytków architektury sakralnej w 2017 roku gmina Wałbrzych przeznaczy ponad 700 tysięcy złotych.

REKLAMA

Pełen wykaz oraz dokładne wyniki Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego można znaleźć —-> pod tym linkiem.

Statystycznie edycja 2017 cieszyła się mniejszym zainteresowaniem mieszkańców – z 92 tysięcy osób uprawnionych do głosowania swój głos oddała co 10 osoba (12 279 osób, czyli 13,91% uprawnionych). Zdaniem prezydenta Romana Szełemeja wpływ miało na to przede wszystkim zamknięcie możliwości udziału w WPB szkołom, których projekty generowały znaczącą ilość głosów.

Wśród osób sceptycznie wyrażających się o budżecie pojawiają się jednak opinie, że znaczny w porównaniu do lat ubiegłych spadek frekwencji to pokłosie spadku zaufania społeczeństwa do rzetelności podejmowanych w ramach WBP decyzji: dość kontrowersyjnego wyniku w roku 2016, kiedy to z pieniędzy Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego sfinansowano zakup 12 hybrydowych radiowozów dla policji oraz kilku wciąż niezrealizowanych projektów z poprzednich lat – m.in. motoparku, ścianki wspinaczkowej w Starej Kopalni czy też siłowni na świeżym powietrzu na Podzamczu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 maja 2017 21:19
`